Colliers logoColliers

5. 8. 2022

Jak bojovat s únavou a zvýšit produktivitu? Pomůže dostatek přirozeného světla a volba vhodného osvětlení kanceláře

Osvětlení na pracovišti má vliv na náš fyzický i psychický stav. Správně zvolená světla totiž dokáží zvýšit produktivitu i zamezit nepříjemnému pálení oči či bolestem hlavy. Mezi rozhodující parametry při výběru patří nejen barva a intenzita světla, ale také jejich typ. Správný výběr centrálního i stolního osvětlení je totiž zásadní.

 

Role přirozeného světla je v lidském životě nezpochybnitelná. Významný vliv má nejen na fyzické a psychické zdraví, ale i na pracovní výkon. Ne každý interiér však může být řešen s ohledem na dostatek přirozeného denního světla a slunečního svitu. Podle výzkumné agentury IPSOS proto až 70 % zaměstnanců musí i během dne používat umělé osvětlení. Jaká světla ideálně volit?

 

Věděli jste, že

...kvůli absenci denního světla pociťuje dle průzkumu Harvard Business Review téměř 50 % pracovníků častěji únavu a smutek.

…kvůli nedostatku přirozeného světla lidé snadněji podléhají stresu, jsou předráždění a hůř se soustředí.

…za letního slunečného dne je intenzita světla až 100 tisíc luxů, ve stínu se naměří jen 10 tisíc luxů a v dobře osvětlené kanceláři minimálně 500 luxů–Dle nové normy platné od 1.5.2022 dle podmínek i 750 luxů a s doporučeným stmíváním. Zásadní roli pro osvětlení kanceláří hraje optika každého svítidla, která musí splňovat dle platné normy index nízkého oslnění UGR<19.

 

Vyšší odstíny bílé jsou ideální do kanceláří

 

Barva světla, neboli teplota chromatičnosti, se rozlišuje na teplou, neutrální, studenou.

Zatímco ty teplé jsou vhodné do bytů a rezidenčního bydlení, neutrální jsou vhodné pro pracovní prostory jako kanceláře, sportovní centra apod. Právě tohle světlo se hodí do prostor s nedostatkem denního světla a je ideální volbou do kanceláří. Podporuje totiž soustředění, produktivitu a snižuje pocit únavy, jelikož simuluje světlo za bílého dne. Množství světla neboli jeho intenzita pak vždy závisí na charakteru činnosti vykonávané v dané kanceláři a je dána hygienickou normou.

 

LED svítidla pro centrální osvětlení

 

Kromě barvy světla a intenzity osvětlení je pak důležitý také typ svítidla a jeho umístění. K základům kvalitního kancelářského osvětlení tak patří především vhodné umístění svítidla, které osvětluje celé pracovní místo. Jeho vhodný výběr dokáže předejít pálení očí, mžourání, bolestem hlavy či únavě. Pro tento typ osvětlení se hodí LED svítidla s optikou splňující již zmiňovaný index nízkého oslnění UGR<19. Dle designu samotného interiéru pak lze vybrat svítidla jak závěsná, tak i přisazená nebo vestavná.

 

Stolní lampa nesmí oslňovat

 

Nastavení stolního osvětlení je pak již individuální záležitostí každého pracovníka. Správná kancelářská lampa by neměla přímo oslňovat pracujícího člověka, a měla by mít proto vhodnou optiku. To vše lze nastavit a měnit díky polohovací lampě. Intenzitu světla je pak třeba měnit dle právě vykonávané činnosti, a proto je ideální vybrat lampu, která se dá libovolně stmívat.

 

Potřebujete poradit s osvětlením vaší kanceláře? Náš tým Design & Build je vám plně k dispozici.

zpět