Colliers logoColliers

2. 3. 2023

Pronájem kanceláří je složitý proces, vyplatí se nechat si poradit

Stanovení správné strategie je důležité jak pro vznikající společnosti, které hledají své první prostory, tak pro etablované firmy, které potřebují podpořit růst týmu, řeší přechod na hybridní způsob práce nebo chtějí zlepšit stávající pracovní prostředí. Evropský realitní trh je oproti situaci před několika lety mnohem komplikovanější a méně transparentní. Po pandemii situaci změnila i válka na Ukrajině, ekonomická krize a inflace, zdražení energií, úvěrů i stavebních prací.

 

Nejde jen o náklady

Strategie by měla v prvé řadě odpovídat plánovanému tempu rozvoje společnosti. I když klíčovým parametrem jsou pro většinu firem náklady, je nutné si uvědomit, že pracovní prostředí není jen nákladovou položkou. Nepřímo slouží i dalším obchodním cílům organizace, ovlivňuje spokojenost a produktivitu zaměstnanců a důležitou roli hraje také při podpoře firemní kultury a značky firmy, a to jak z pohledu obchodních partnerů, tak i uchazečů o zaměstnání.

To samozřejmě neznamená, že náklady nepatří mezi hlavní parametry, které se při volbě nových firemních prostor zohledňují. Zvlášť dnes, kdy se všechny strany na trhu komerčních nemovitostí obávají dalších možných ekonomických otřesů. Někteří developeři proto odložili celé projekty, termíny výstavby nebo dokončení nových budov a čekají na stabilizaci situace, což snižuje nabídku nových kancelářských prostor, s čímž souvisí růst cen. Dražší než kdy dříve je pak i vybavení kanceláří a vzhledem ke stoupajícím cenám materiálů i prací nelze do budoucna očekávat žádný výraznější pokles.

Firmy se nové situaci pochopitelně snaží přizpůsobit. Některé z nich se rozhodly klíčová rozhodnutí odložit a vyčkat na novou stabilitu a přehlednější trh. Proto preferují flexibilní, krátkodobé a v případě potřeby opakovaně prodlužované nájemní smlouvy. Jiné společnosti naopak sází na smlouvy dlouhodobé, na sedm nebo dokonce deset let, které jim umožňují amortizovat náklady na stěhování a vybavení a vedle toho získat předvídatelnější vývoj nákladů bez ohledu na další nejistoty.

Všem nájemcům se ale vyplatí vědět, jak nájemní smlouvy strukturovat a prodlužovat, aby v budoucnu mohli případnou změnu provést v ten nejlepší moment. A právě s tím jim může pomoci zkušený konzultant. Profesionál, který sleduje rychle probíhající změny nejen na trhu nemovitostí, ale i trendy v oblasti pracovního prostředí, dokáže pomoci vybrat z dostupných a mnohdy na první pohled obtížně porovnatelných nabídek, a tak podpořit realizaci firemní strategie a další rozvoj klientova podnikání.

zpět