Colliers logoColliers

1. 8. 2023

Pronájem skladu - jak vybrat vhodné prostory pro vaši firmu

Prvním krokem by měla být důkladná analýza potřeb. Zamyslete se tedy nad množstvím zboží, které se bude skladovat, stejně jako nad podmínkami jeho skladování, které se liší komodita od komodity. Nezapomeňte ani na své plány expanze, spolu s nimi totiž bude případě potřeba rozšiřovat i skladové prostory. Na základě této analýzy pak snadno určíte potřebnou velikost a funkčnost skladu. 


Dalším důležitým faktorem je pak výběr správné lokality. Podstatná je jak blízkost skladových prostor k zákazníkům a dodavatelům, tak i jejich dostupnost pro logistiku a dopravu. Zvažte proto napojení na hlavní využívané dopravní tepny, a v potaz vezměte i okolní infrastrukturu, jako je parkování pro návštěvníky a zaměstnance. Ještě než se definitivně rozhodnete, vyhodnoťte si i místní dostupnost lidských zdrojů.


Kromě samotné velikosti skladu je nutné promyslet i jeho uspořádání, s čímž souvisí i výška stropu. Územní plány obvykle limitují výšku objektů v průmyslových zónách na 12 m, pokud potřebujete sklad vyšší, musíte se při hledání zaměřit i na tento aspekt. 


Jakmile mátě všechny výše uvedené kroky za sebou, nezapomeňte se zaměřit na zabezpečení skladu. V prvé řadě ověřte, jaká bezpečnostní opatření jsou k dispozici. Ptejte se zejména na kamerové systémy, alarmy, požární detektory a zabezpečení proti neoprávněnému vstupu. Důležitá je také ochrana před požárem a povětrnostními vlivy, zejména pokud se má skladovat citlivé či hodnotné zboží. Vhodné je také zjistit dostupnost bezpečnostních služeb.


Samotnou kapitolou je pak vyjednání nájemní smlouvy. Ta by měla zohledňovat délku pronájmu a případné možnosti změn nebo prodloužení smlouvy. Potřeby se totiž mohou v budoucnu změnit, a proto je důležité mít možnost přizpůsobit pronájem skladu aktuálním požadavkům. Důležité jsou také informace o postupu při případném ukončení smlouvy. Asi nejdůležitějším bodem je pak cena za pronájem skladovacích prostor a podrobný výpis služeb, které jsou v ceně zahrnuty. Může jít například o náklady na údržbu, správu a pojištění. 

Pokud chcete mít jistotu, že sklady budou plnit všechna vaše očekávání a podpoří vás při vašem rozvoji a růstu, obraťte na odborníky. Experti společnosti Colliers v České republice již poskytli komplexní služby při pronájmech skladů ve stovkách případů a rádi pomohou i vám. Kontaktovat je můžete zde.
 

zpět