Colliers logoColliers

22. 8. 2023

5 tipů pro udržení optimální teploty na pracovišti

Při vytváření příjemného a produktivního pracovního prostředí hraje roli mnoho faktorů. Jedním z nich je i teplota, tedy schopnost zajistit tepelný komfort po celý rok. Nedostatečně vyhřáté nebo příliš horké kanceláře, obchodní prostory či výrobní haly mohou nejen negativně ovlivnit komfort a výkonnost zaměstnanců, ale také znepříjemnit pobyt návštěvníků a zákazníků. Naše tipy vám pomohou zajistit optimální teplotu na pracovišti tak, aby splňovala doporučení odborníků. Ti se shodují, že ideální teplota na pracovišti by se měla pohybovat mezi 21 až 23 °C.

Česká legislativa sice přímo nestanoví konkrétní minimální či maximální teplotu na pracovišti pro různé typy prostor, ale řídí se tím, jaká práce je v prostorách vykonávána. Nařízení vlády rozděluje pracovní činnosti do I. až V. třídy, přičemž například kancelářské práce spadají do první třídy (22 °C) a činnost vstoje nebo při chůzi spojená s přenášením břemen do třídy druhé (méně než 20 °C). Čím vyšší třída, tím fyzicky náročnější práce a tím tedy nižší stanovená teplota. U dvou nejvyšších tříd se dokonce již teplota nestanovuje, platí ale, že při teplotě pod 4 °C musí být zaměstnanec vybaven rukavicemi chránícími před chladem a při teplotě pod 10 °C má zaměstnanec právo na bezpečnostní přestávky v ohřívárně.

Jak tedy zajistit co nejlepší tepelný komfort na pracovišti?

 

Klimatizace

 

Asi nejčastěji využívaným pomocníkem je dnes klimatizace. K regulaci teploty na pracovišti ji využívají jak moderní kanceláře a obchodní prostory, tak i výrobní provozy. Pro sedavou práci se teplota obvykle v závislosti na ročním období nastavuje v rozmezí 20-26 °C, pro práci manuální pak o něco níž. Rozmezí je takto velké proto, že pocitový komfort se do značné míry odvíjí od venkovní teploty. Zatímco v létě, kdy venku panují tropická vedra, může být teplota na pracovišti 22 °C vnímána jako příliš chladná, tak v zimě, kdy jsou teploty pod nulou, se 20 °C může jevit jako dostatečné teplo. Zároveň je potřeba dát pozor na teplotní rozdíl vnější a vnitřní teploty, který by neměl překročit 5-6 °C.

 

Stínění oken

 

Dobrou službu v létě i v zimě pak udělají i stínící prvky, ať už žaluzie, rolety nebo závěsy. Zatímco v létě zamezí přístupu přímého slunečního světla a tím nežádoucímu prohřátí prostor, v zimě je stačí rozhrnout a pozvat paprsky naopak dovnitř. Prosazují se i okenní fólie, které jsou navrženy pro snížení oslnění a blokování škodlivých UV paprsků.

 

Adekvátní větrání

 

S udržením správné teploty na pracovišti pomáhá i správné větrání. Doporučuje se větrat raději krátce a důrazně, tedy otevřít okna či dveře naplno, protože vzduch v místnosti se rychleji vymění, avšak z prostoru zbytečně neuniká teplot či chlad. Výjimkou je, pokud má budova centrální klimatizaci a cirkulaci vzduchu, pak je naopak větrání nevhodné a může narušit správnou funkci vzduchotechniky.

 

Živé rostliny

 

S tepelným komfortem pomohou i vhodně umístěné živé rostliny. Pomáhají totiž snižovat intenzitu přímého slunečního světla, filtrují a zvlhčují vzduch, snižují hluk a celkově působí uklidňujícím dojmem.

 

Pitný režim a vhodně zvolený oděv

 

Vlastní tepelný komfort pak mohou ovlivnit i samotní zaměstnanci, a to volbou vhodného oblečení a pitným režimem. Každý zaměstnanec má totiž individuální vnímání teploty, takže adekvátní oděv dokáže sjednotit jejich vnímání teploty v prostoru. Zatímco někomu bude v tričku teplo, jinému bude ve svetru zima. K individuálnímu vnímání teploty přispívá také dostatečné množství teplých a studených nápojů.

Těmito tipy můžete zajistit, že vaše pracoviště poskytne zaměstnancům a návštěvníkům optimální tepelný komfort po celý rok. Nezapomeňte, že správná teplota hraje klíčovou roli v pohodlí zaměstnanců, jejich produktivitě a celkové spokojenosti, což ji činí důležitým prvkem pro vytvoření pozitivního a efektivního pracovního prostředí.

zpět