Colliers logoColliers

22. 5. 2024

The Colliers Podcast: Are We There Yet?

Realitní trh ve střední a východní Evropě (CEE) v posledních letech prošel významným vývojem. V nejnovější epizodě podcastu "The Colliers Podcast" se Kevin Turpin, regionální ředitel kapitálových trhů CEE společnosti Colliers, a Robert McLean ze společnosti The Prime zabývali aktuálním stavem trhu a zkoumali faktory, které ovlivňují objemy transakcí a sentiment investorů.

Celou epizodu podcastu si můžete poslechnout níže (k dispozici v angličtině s českými titulky):

Jedním z diskutovaných trendů byl významný pokles objemu transakcí v regionu CEE ve srovnání s předchozími lety. V roce 2023 dosáhl celkový objem regionu 5,2 miliardy eur, což představuje pokles o více než 50 % oproti úrovním z let 2021 a 2022. Tento propad byl z velké části připisován výzvám spojeným s pandemií COVID-19, která těžce zasáhla sektory jako maloobchod a pohostinství.

Navzdory celkovému poklesu se Česká republika vynořila jako ostrov relativní stability s celkovým objemem 1,15 miliardy eur v roce 2023. Turpin zdůraznil sílu domácích investorů jako klíčový faktor přispívající k této odolnosti. Na rozdíl od trhů jako Polsko, kde 98 % investičního kapitálu pochází z externích zdrojů, přibližně 50 % kapitálu v České republice je zdrojem tuzemským.

Se zaměřeným optimismem Turpin předpověděl, že objem transakcí v roce 2024 v regionu CEE se bude pohybovat mezi 5,2 miliardami a 6 miliardami eur. Připustil však, že tento odhad může být ovlivněn faktory, jako jsou pohyby úrokových sazeb a vyřešení probíhajících geopolitických konfliktů.

Diskuse také zdůraznila rostoucí význam environmentálních, sociálních a správních (ESG) aspektů v realitním průmyslu. Turpin zdůraznil, že dodržování požadavků a předpisů ESG se stává pro investory a nájemce stále důležitějším, což může mít dopad na uzavírání obchodů a vyžadovat významné investice do stávajících nemovitostí.

Celkově podcast nabídl cenné náhledy do vyvíjejícího se realitního trhu SVE a zdůraznil potřebu investorů a odborníků v oboru zůstat flexibilními a přizpůsobivými v souvislosti s měnícími se ekonomickými podmínkami, regulačními rámci a preferencemi nájemců.

zpět